Niezwykłe życie Simony Kossak

15 lutego 2016 roku odbyło się spotkanie dla seniorów, podczas którego dyskutowaliśmy o książce Anny Kamińskiej pt. “Simona : opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak. Simona pochodziła ze słynnego malarskiego rodu Kossaków. Była córką Jerzego Kossaka. Jej dziadkiem był Wojciech a pradziadkiem Juliusz Kossak. Była również bratanicą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Simona miała być synem i czwartym Kossakiem, jednak życie napisało dla niej zupełnie inny scenariusz. Zwierzęta były dla niej ważniejsze niż ludzie.
Jak pisze A. Kamińska w swojej książce – Mówili o niej „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.Była osobą bardzo wykształconą. Obroniła doktorat a później zrobiła habilitację W roku 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Opracowała sposób liczenia zwierząt w Puszczy Białowieskiej, który jest stosowany do dnia dzisiejszego.Od 2001 roku prowadziła codzienne audycje (Dlaczego w trawie piszczy) w Radiu Białystok i innych regionalnych oddziałach Polskiego Radia. Nigdy nie wyszła za mąż, nie miała dzieci. Była jednak osobą szczęśliwą. Przez ponad 30 lat mieszkała w puszczy, wśród ukochanych zwierząt i mężczyzny swojego życia, Lecha Wilczka.


O autorze

bibliotekarka od zawsze, z powołania i z zamiłowania. Kierowniczka filii nr F17 dla dorosłych i dla dzieci na bydgoskim Czyżkówku. Staram się, aby biblioteka była miejscem integrującym mieszkańców dzielnicy, miejscem gdzie można spotkać się z innymi i do którego chce się chętnie zaglądać.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda