Biblioteka

Opublikowano 3 października 2019 | Autor: Marlena Wieczorek

0

Książę poetów, czyli życie i twórczość Juliana Tuwima

23 września odbyły się zajęcia edukacyjne dla seniorów z okazji przypadającej 13 września 125 rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Był poetą wszechstronnym, tworzył zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Określano go poetą masowym, pisał kabaretowe skecze, humoreski, satyry, teksty teatralne, operowe libretta, szlagiery, jak “Miłość ci wszystko wybaczy” czy “Na pierwszy znak”. Po wybuchu II wojny światowej Tuwim zdecydował się na emigrację do Ameryki. Bardzo jednak tęsknił, czego wyraz dał w słynnym poemacie romantycznym i dygresyjnym “Kwiaty polskie”. Nie wszyscy wiedzą o tym, że autor przez wiele lat zmagał się z różnego rodzaju zaburzeniami nerwicowymi (agorafobia), depresją, alkoholizmem. Małżęństwo Tuwimów nie miało dzieci, po powrocie do kraju adoptowali pięcioletnią żydowską dziewczynkę Ewę, która straciła oboje rodziców w czasie wojny. Julian Tuwim był wspaniałym i opiekuńczym ojcem. Zmarł, kiedy Ewa miała 12 lat.
Oto kilka cytatów z twórczości Tuwima, które na zawsze wrosły w naszą mowę:
“Miłość ci wszystko wybaczy”
“Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość, sprawiedliwość ”
“Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy umrzesz”
“Marzenia kobiety, mieć stopę wąziutką i żyć na szerokiej”
“Plan, coś co potem wygląda absolutnie inaczej”
i wiele innych powiedzonek i fraz.
W czasie spotkania obchodziliśmy również imieniny Pani Kornelii, poetki z Czyżkówka, wieloletniej przyjaciółki naszej biblioteki. Wszystkiego najlepszego, Pani Kornelio!


O autorze

bibliotekarka od zawsze, z powołania i z zamiłowania. Kierowniczka filii nr F17 dla dorosłych i dla dzieci na bydgoskim Czyżkówku. Staram się, aby biblioteka była miejscem integrującym mieszkańców dzielnicy, miejscem gdzie można spotkać się z innymi i do którego chce się chętnie zaglądać.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda