Maria Skłodowska-Curie, kobieta niezwykła

20 listopada odbyło się spotkanie seniorów poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie, podwójnej laureatce Nagrody Nobla z okazji 150 rocznicy urodzin. Wszyscy wiedzą doskonale, kim była i co zrobiła dla rozwoju nauki a szczególnie medycyny nasza wielka rodaczka. Niektóre fakty z jej życia nie są jednak powszechnie znane a z pewnością warto je wspomnieć. Była osobą niezwykle inteligentną. Nauczyła się czytać w wieku 4 lat, znała płynnie 5 języków. Z mężem Piotrem Curie, wybrała się w podróż poślubną na rowerach, razem zdobyli również najwyższy szczyt polskich Tatr w czasach, kiedy nie istniały jeszcze tatrzańskie szlaki a kobiety nosiły kapelusze i niewygodne, długie suknie. Jako jedna z pierwszych kobiet w historii zrobiła prawo jazdy i to na samochody ciężarowe, którymi w czasie wojny przewoziła aparaty rentgenowskie. Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, wśród jej znajomych było pięciu prezydentów. Uwielbiała pływać kraulem i bardzo kochała róże. Informacje o Marii Skłodowskiej-Curie czerpałam głównie z książki B. Goldsmith pt.”Geniusz i obsesja: wewnętrzny świat Marii Curie”.


O autorze

bibliotekarka od zawsze, z powołania i z zamiłowania. Kierowniczka filii nr F17 dla dorosłych i dla dzieci na bydgoskim Czyżkówku. Staram się, aby biblioteka była miejscem integrującym mieszkańców dzielnicy, miejscem gdzie można spotkać się z innymi i do którego chce się chętnie zaglądać.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda