Informator

Opublikowano 7 czerwca 2019 | Autor: Zespół eCzyżkówko

0

Warto wyjść z inicjatywą!

Prezydent Rafał Bruski spotkał się 21 maja z mieszkańcami ulicy Świętopełka na bydgoskim Czyżkówku. Ulica została zbudowana wspólnie, przez mieszkańców i miasto, w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych 25/75. W ciągu 6 lat działania Programu zrealizowano ponad 70 inwestycji w tym trybie. Kolejne zadania są w toku.

Inwestycja polegała na budowie jezdni o szerokości 6 m z chodnikami, zjazdami na posesje, odwodnieniem i zielenią. Stowarzyszenie mieszkańców ulicy pn. „Świętopełka” w styczniu 2018 roku złożyło wniosek na realizację inwestycji w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych 25/75. Inwestycja służy przede wszystkim mieszkańcom ulicy.

Umowa została podpisana we wrześniu 2018 roku, a  budowa ruszyła niespełna miesiąc później. W kwietniu dokonano odbiorów.
Łączna powierzchnia terenu utwardzonego to około 2250 m2 . Długość ulicy to 213 metrów.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 755.687,38 zł brutto (z tego wkład Stowarzyszenia – 113.353,1ł zł brutto, pozostała część – 642.334,27 zł brutto – Miasto (80%)).

– Gratuluję Państwu i dziękuję, że wykazaliście się inicjatywą i zdecydowaliście się, wspólnie z Miastem, zrealizować tę inwestycję– mówił podczas spotkania z mieszkańcami ulicy Świętopełka Prezydent Rafał Bruski. Dzięki Państwa zaangażowaniu, zarówno mieszkańcy ulicy, jak i inni, którzy z niej korzystają, będą poruszać się po nowej, wygodnej i bezpiecznej drodze – dodał.

Warto wiedzieć:

Program inicjatyw lokalnych polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie  25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. W tym roku środki na ten program, są  w pierwszej kolejności kierowane na projekty związane z infrastrukturą drogową. Warto dodać, że w latach ubiegłych zdecydowana większość środków uruchomionych w ramach inicjatyw lokalnych została wydana właśnie na przedsięwzięcia związane z jezdniami i parkingami. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy.
Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Na Osowej Górze dzięki temu programowi przebudowano ulice Ptasią i Pingwinową. W wakacje zakończy się przebudowa ul. Gawroniej.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programem 25/75 zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. inicjatyw lokalnych:

tel. 52 58 58 721 lub 52 58 58 329
mail:inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl
adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 201
Więcej Informacji o Programie tutaj: www.bydgoszcz.pl/inwestycje/inicjatywy-obywatelskie-program-2575

Źródło: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/warto-wyjsc-z-inicjatywa/

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda