Opublikowano 4 grudnia 2017 | Autor: Zespół eCzyżkówko
0Remont śluzy
Zdjęcia: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/51,48722,22721496.html?i=0
Trwa pierwszy etap długo wyczekiwanego remontu zabytkowej, liczącej 102 lata śluzy na Okolu. Jej modernizacja pochłonie blisko 12 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na koniec października 2018 r.
Na miejscu budowy jest ciężki sprzęt. Za pomocą ścianek Larsena umocniono oba brzegi w awanporcie górnym. W tej samej technologii wykonano ścianę oporową powyżej górnej głowy. Śluza jest częściowo odwodniona. Widać w całości stalowe górne wrota klapowe wykonane w technologii nitowania. To bardzo rzadki widok, możliwy tylko teraz, bo górne wrota w całości znajdują się pod wodą od ponad 100 lat.
Fachowcy wykonali już tymczasowe obejście wody z Kanału Bydgoskiego po prawej stronie śluzy, tak by było możliwe jej całkowite odwodnienie. – W ramach zadania zmodernizowany zostanie nie tylko obiekt hydrotechniczny, ale także sąsiadujące z nim zabudowania: trzy budynki maszynowni, sterownia oraz budynek obsługi śluzy – informuje Anna Małysz-Tyczyńska, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Kolejnym etapem robót będzie właśnie całkowicie odwodnienie. W tym celu zostaną wybudowane specjalne tymczasowe grodzie w awanporcie górnym i dolnym. – Później naprawimy wszystkie elementy konstrukcyjne śluzy. Przeprowadzimy renowację ścian komory poprzez częściowe usunięcie cegieł licowych oraz naprawę betonu. Po skuciu starej oblicówki nastąpi odtworzenie całości z wykorzystaniem cegieł z rozbiórki, jak i nowych w pełni odpowiadającym zabytkowym – wylicza Małysz-Tyczyńska.
Remontowi poddane zostaną również betonowe okładziny dna i skarp zbiorników oszczędnościowych. Konstrukcje stalowe śluzy wraz z oprzyrządowaniem będą zdemontowane i całkowicie odnowione, a także zabezpieczone przed korozją. Instalacje elektryczne zostaną zastąpione nowymi.
Koszt inwestycji wynosi ponad 11,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Śluzy Okole i Czyżkówko mają za zadanie zniwelować ponad 15-metrową różnicę poziomów wody na Kanale Bydgoskim. Śluza Czyżkówko podnosi jednostki o ok. 7,50 m w niecałe 30 minut, zaś Okole o tyle samo w blisko 20 minut. Dla obu charakterystyczne są zbiorniki oszczędnościowe, które zmniejszają ilość wody potrzebnej do śluzowania. Dzięki nim możliwa jest 40-procentowa oszczędność. Każda ze śluz została wyposażona w dwa takie zbiorniki, ich opróżnianie i napełnianie można obserwować w trakcie śluzowania.