Informator

Opublikowano 22 marca 2019 | Autor: Hanna Szczęśniak

0

Znamy kolejność przebudowy ulic bez twardej nawierzchni

Źródło: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/znamy-kolejnosc-przebudowy-ulic-bez-twardej-nawie/

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na podstawie nowych kryteriów uchwalonych przez Radę Miasta opracował listę z kolejnością inwestycji realizowanych w oparciu o środki z wieloletniego programu przebudowy ulic o nawierzchni gruntowej. Na szczycie zestawienia są między innymi ważne ulice, przy których znajduje się zabudowa wielorodzinna m.in. Sowia, Odrzańska i Podhalańska.

Podstawową formą realizacji osiedlowych inwestycji drogowych jest uchwalony przez Radę Miasta Bydgoszczy program utwardzania ulic gruntowych. Po konsultacjach ze społecznościami lokalnymi oraz radami osiedli został on zaktualizowany. Uproszczone zostały kryteria wyboru. Nowy pakiet zadań do realizacji  został wybrany na podstawie takich parametrów  jak:

gęstość zaludnienia
ważność ulicy lokalnej w układzie transportowym miasta  (połączenie z układem dróg podstawowych i innymi drogami twardymi)
wskaźnik długości lokalnych dróg gruntowych do sumy długości dróg lokalnych na osiedlu
W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na realizację programu w latach 2016-22 zabezpieczono 131 mln zł. Co roku na budowę ulic osiedlowych gwarantowanych jest nie mniej niż 17 mln zł. Środki, których nie można wykorzystać w danym roku przechodzą na następny. W tym roku ZDMiKP ma do dyspozycji 50 mln zł na dokończenie istniejących zadań i rozpoczęcie prac nad ostatnimi ulicami, wytypowanymi do przebudowy przed 3 laty. Prawie wszystkie zadania realizowane są w trybie „zaprojektuj i wybuduj” (ten sam podmiot odpowiada z przygotowanie projektu, uzyskanie zezwoleń i prace budowlane). Zlecenie inwestycji poprzedzają przygotowania koncepcji, które są podstawą do prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Nowe zadania

Nowa lista rankingowa pozwoli jeszcze w tym roku rozpocząć prace nad koncepcjami niezbędnymi do rozbudowy kolejnych ulic. Na szczycie zestawienia  znalazły się następujące ulice:

Sowia na Osowej Górze (243 m, 414 mieszkańców)
Odrzańska w Brdyujściu (169 m, 220 mieszkańców)
Podhalańska na Szwederowie (104 m, 225 mieszkańców)
Kolejne miejsca zajęły ulice Wejherowska na Miedzyniu, Gradowa na Czyżkówku, Wycieczkowa w Opławcu, Platynowa na Osowej Górze, cześć Bortnowskiego w Starym Fordonie, Gościeradzka na Piaskach, Krynicka w Opławcu i część Przyłubskiej w Łęgnowie Wsi. Z pełną listą rankingową można zapoznać się TUTAJ. Dla ułatwienia publikujemy też zestawienie w formie alfabetycznej TUTAJ.

Drogi w budowie

Do tej pory w oparciu o wieloletni program przebudowy ulic bez twardej nawierzchni oddano do użytku następujące ulice:

Siedlecka (część południowa) i Świekatowska -4,1 mln zł
Ptasia i Pingwinowa – 1,7 mln zł
Gawronia – 2,3 mln zł
W budowie znajdują się natomiast następujące:

Byszewska – 5,1 mln zł
Leszczyna i Osada – 3,8 mln zł
Pijarów – 2,5 mln
Na etapie projektowania i kompletowania pozwoleń znajdują się ulice:

Siedlecka (część północna) – 4,9 mln
Łubinowa – 4,9 mln zł
Kapliczna – 4,9 mln zł
Sanatoryjna – 7,0 mln zł
Botaniczna – 4,3 mln zł
Jeżynowa – 2,5 mln zł
Siewna – 3,1 mln zł
W tym roku ogłoszony zostanie jeszcze przetarg na budowę ul. Podleśnej na Glinkach-Rupienicy (tryb “zaprojektuj i wybuduj”). Wcześniej w tej części Bydgoszczy  wybudowano ulicę Wąbrzeską. Planowane jest też zlecenie prac koncepcyjnych  dla kolejnych ulic.

Dodatkowe możliwości

Drogi osiedlowe budowane są również w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. W ten sposób powstały m.in.  Złotowska, Człuchowska, Celna i Ślusarska. Przygotowywane są zadania związane m.in. z utwardzeniem odcinków ulic Gersona,  Kotowicza i  Homarowej.

Dodatkowo część dróg powstaje dzięki funkcjonującemu programowi Inicjatyw Lokalnych 25/75 we współpracy z mieszkańcami. Większość kosztów (75%) ponosi miasto, a mniejszą część (25%) wnioskujący mieszkańcy. Warto dodać, że istnieje możliwość podniesienia dofinansowania przez miasto aż do 85%, jeśli wnioskodawcy wcześniej finansowali budowę wodociągu i kanalizacji. Dzięki temu można skorzystać z dodatkowej bonifikaty na wkład własny. Na terenie Bydgoszczy w oparciu o ten program zrealizowano już blisko 40 zadań. Na ten cel co roku miasto rezerwuje do 5 mln zł. W ubiegłym roku prace zlecono na ulicach: Osiedle Rzemieślnicze, Ruczaj, Wieluńskiej, Świętopełka, Paprociej, Ciernikowej.

Pilotażowy program

Od ubiegłego roku realizowany jest też pilotażowy program utwardzania dróg płytami ażurowymi. To rozwiązanie, które można stosować w miejscach, gdzie są odpowiednie  warunki gruntowe. W ubiegłym roku ażurowe nawierzchnie zastosowano na odcinkach ulic Łuckiej, Okopowej, Pelikanowej, Przyłubskiej, Sybiraków, Warneńczyka, Karsińskiej, Borowiackiej, Ornej i Liściastej. W tym roku na pakiet kolejnych ulic ażurowych zarezerwowano 1 mln zł. Trwa przetarg na wybór wykonawcy prac na ulicach Spadochroniarzy, Laskowickiej oraz odcinkach ulic Pelikanowej, Władysława Warneńczyka i Wincentego Pola.

W parze z dużymi inwestycjami

To nie koniec inwestycji w drogi osiedlowe. Nawet realizując duże projekty unijne staramy się je rozszerzać o przebudowę dróg lokalnych. W ten sposób szereg odcinków dróg lokalnych przylegających do Grunwaldzkiej zyskuje twardą nawierzchnię  m.in. Czapla, Wronia, Zimrodkowa, Wyrzyska, Papuzia. Częścią rewitalizacji Starego Fordonu jest budowa  ulic, które będą stanowiły dojazd lub dojście do terenów rekreacyjnych m.in. Rybaki, Promenada, Frycza-Modrzewskiego.  Z kolei przy okazji budowy Trasy Uniwersyteckiej twardą nawierzchnię zyskała ulica Niziny.

 


O autorze

Zastępca przewodniczącej Rady Osiedla Czyżkówko w BydgoszczyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda