Informator

Opublikowano 20 marca 2015 | Autor: Hanna Szczęśniak

0

Tranzyt poza centrum

Od 2016 roku zmieni się przebieg DK nr 80 łączącej Bydgoszcz z planowanym węzłem Pawłówek na trasie S5/S10 i węzłem Lubicz na autostradzie A1. W ten sposób wyprowadzimy ruch ze ścisłego centrum miasta. Łatwiej będzie też pozyskiwać fundusze europejskie na modernizację trasy WZ.

DK nr 80 ma zostać przerzucona pomiędzy węzłem zachodnim i węzłem wschodnim na trasę WZ. Samochody jadące w kierunku Torunia lub projektowanego węzła Pawłówek na trasie S5 mają korzystać przede wszystkim z Kamiennej, Artyleryjskiej i Pileckiego. – Zmiana przebiegu drogi numer 80 w połączeniu jej planowaną rozbudową poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, przepustowość ulicy i skrzyżowań oraz wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta, szczególnie po sfinalizowaniu budowy trasy S5, której zakończenie budowy planowane jest w 2019 roku – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Zmiana dodatkowo ułatwi również pozyskiwanie funduszy europejskich na inwestycje drogowe. Priorytetowo traktowane są zadania zapewniające sprawny dojazd do europejskiej sieci TEN-T ( w regionie należą do niej autostrada A1 oraz trasa ekspresowa S5).

Rozbudowa trasy WZ jest zawarta w szeregu dokumentów strategicznych miasta Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego m.in. w „Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020”, „Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku” czy Kontrakcie Terytorialnym. Warto podkreślić, że w tym roku planowane jest także rozpoczęcie modernizacji ul. Grunwaldzkiej od węzła zachodniego do granicy miasta.

Ulice, którymi obecnie przebiega DK nr 80 od 2016 staną się drogami powiatowymi. Dotyczy to odcinków ulicy Fordońskiej (od Kamiennej do ronda Fordońskiego) i Toruńskiej (od ronda Toruńskiego do ronda Bernardyńskiego). Zmiana przebiegu DK nr 80 została uzgodniona z Zarządem Województwa Kujawsko – Pomorskiego i po zasięgnięciu opinii Zarządu Powiatu Bydgoskiego. Ostateczną decyzję podejmą bydgoscy radni.

Warto wiedzieć
W ubiegłym roku zlecone zostało przygotowanie wielowariantowej koncepcji rozbudowy trasy WZ. Dokumentacja wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji gotowa ma być z końcem tego roku. Otworzy ona drogę do sporządzenia projektów budowlanych, a następnie skierowania inwestycji do realizacji.

Żródło: http://www.bydgoszcz.pl/

Zdjęcie: http://www.bydgoszcz.pl/


O autorze

Zastępca przewodniczącej Rady Osiedla Czyżkówko w BydgoszczyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda