Rada osiedla

Opublikowano 4 grudnia 2018 | Autor: Hanna Szczęśniak

0

Spotkanie z ciekawymi ludźmi – Kazimierz Żarski

 

W trakcie Spotkania:

1. Prezentacja – Ewa Lachowska-Żarska
2. Trochę wierszy poważnych
3. Trochę wierszy niepoważnych
4. Piosenka autorska
5. Pasja artysty – Aleksander Wertyński i jego pieśni
6. Rozmowa ze słuchaczami

Kazimierz Żarski urodził się 13 lutego 1950 roku w Warszawie. Obecnie mieszka w Śliwiczkach. Jest doktorem nauk technicznych, emerytowanym pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (dawna ATR), specjalistą w dziedzinie ciepłownictwa i klimatyzacji. Zaprojektował klimatyzację m. in. w czterech rezydencjach Prezydenta R.P. i w szeregu prestiżowych obiektów w wielu miastach w Polsce i za granicą. Od 2004 r. jest członkiem (obecnie członkiem honorowym) sekcji Polskiej Akademii Nauk, autorem ponad 200 publikacji: artykułów i książek specjalistycznych. W latach 2005-2015 był stałym recenzentem i autorem artykułów w prestiżowych wydawnictwach krajowych i zagranicznych (Elsevier, Inderscience, David Publishing Company, Instal). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach (m.in. Mińsk, Sao Paulo, Bressanone). Prowadził także zajęcia dla studentów zagranicznych w ramach międzynarodowego programu ERASMUS. Pracował również w Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie. Zajmuje się matematyką teoretyczną.
Uczył się w szkole muzycznej w klasie skrzypiec, grał w szkolnej orkiestrze kameralnej, występował kilkakrotnie jako uczeń w Filharmonii Narodowej. W latach 1966-72 był gitarzystą solowym w zespole muzycznym „Medium” (skład: Kazimierz Żarski – g, Krzysztof Kamieński – g, Tomasz Pilewski – dr, Bartłomiej Sankowski – bg, Sławomir Turek – p), występując m. in. w klubach w Warszawie (Hades, Riwiera, Pietrzak-Pax; DK Zacisze). W latach 1970-72, wspólnie z Krzysztofem Kamieńskim, prowadził kabaret w klubie Riviera-Remont w Warszawie. W młodości pisał piosenki i teksty kabaretowe, przygodę z poezją liryczną rozpoczął w 2000 roku. Jest autorem 7 tomów poetyckich: „Wiersze nie wszystkie”, 2000, „Leonardo Zawodowiec”, 2005, „Wiersze nieznanych poetów”, 2009, „Podróż metafizyczna”, 2011, „Listy do Emily”, 2012, „Wertyński – życie artysty”, 2015, „Absurd istnienia – studium samotności według Marii Komornickiej”, 2017. „Listy do Emily” to zbiór przekładów 15 wierszy Emily Dickinson (z zamieszczonymi oryginałami) i poetyckich „odpowiedzi”. na nie. Tom „Wertyński…” jest inspirowany życiem i pieśniami Aleksandra Wertyńskiego. Został wydany łącznie z płytą, w duecie wokalnym z Sandrą Łangowską i z towarzyszeniem Macieja Żarskiego (syna) na gitarze.
Poezję publikował m. in. w czasopismach: „Akant”, „Najprościej”, „Format UTP”, „Pegaz Lubuski” oraz na portalu „Pisarze polscy” (szkic o tłumaczeniu poezji). Jest współredaktorem i współautorem antologii: „Komu słowo, komu ciszę – Poeci Borów Tucholskich” wydanej w 2012 roku. Przekłady kilku wierszy Emily Dickinson były publikowane w „Wierszowisku” Józefa Barana w krakowskim Dzienniku Polskim (nakład 55 000 egz.), w radiu PIK zostały nadane dwie audycje poświęcone poezji Kazimierza Żarskiego. Kilka wierszy w tłumaczeniu na serbski jest zamieszczonych w wielojęzycznej „Słowiańskiej antologii miłości” (pod redakcją Olgi Lalić-Krowickiej) oraz na portalu internetowym POEZIJA. W roku 2014 ukazał się przekład „Podróży metafizycznej” na serbski (w tłumaczeniu Olgi Lalić-Krowickiej – Belgrad).
Od 2005 r. jest jurorem młodzieżowego, międzygimnazjalnego konkursu poetyckiego w Tucholi, od 2010 r. ogólnopolskiego konkursu „O cisową gałązkę” w Cekcynie, od 2014 półfinału konkursu recytatorskiego „Słowo źródłem inspiracji”, organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy I Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie. Prowadzi warsztaty poetyckie i warsztaty piosenki poetyckiej w ramach plenerów artystycznych dla młodzieży i dorosłych. Razem z żoną Ewą organizuje plener poetycki „Ogierniki” (2014, 2015, 2016, 2017), plenery poetyckie ZNP (2010-2015), „Dialogi poetyckie” w Tucholi – cykliczne spotkania poetów z Polski i Europy (2008-2017) oraz Śliwicką Wiosnę Poetycką w Gminnym Ośrodku Kultury (2014, 2015, 2016, 2017). Jest współorganizatorem i instruktorem śliwickiej „Gitariady”, spotkania gitarzystów i warsztatów gitarowych (od 2007 roku). Otrzymał wyróżnienia w konkursie poetyckim „O Piastowską Wieżę” w Cieszynie i w konkursie Władysława Broniewskiego w Płocku. Pisze wiersze klasyczne, sylabotoniczne, poddane dyscyplinie rymu, rytmu i akcentu. Komponuje piosenki do tekstów własnych i poetów-przyjaciół. Wydał 6 płyt: „Ruletka”, 2009 i „Ballady żeglarskie”, 2009, „To ty, kobieta” (z Natalią Mathią – śpiew i Maciejem Żarskim – gitara), 2012, Wziął udział w nagraniu płyty „Paseo” Macieja Żarskiego (gitara klasyczna), 2011. W roku 2015 wydał piątą płytę (pieśni Aleksandra Wertyńskiego oraz „Love is blue” ze standardami soulowymi i jazzowymi, wspólnie z Sandrą Łangowską, Karoliną Mechlińską i Karolem Szonowskim. Brał udział w międzynarodowym festiwalu Bard-Rybałka w Grudiczinie (Białoruś) w lipcu 2018 r. Od 2011 roku jest członkiem Tucholskiego Chóru Gospel AVE.
Występuje z Natalią Mathią, Sandrą Łangowską i gitarzystami, m. In. Maciejem Żarskim, Borysem Korolewem, Karolem Szonowskim, Hubertem Czerskim, Krzysztofem Kozłowskim, skrzypaczką Karoliną Mechlińską oraz z innymi muzykami. Spektakl „Wertyński – życie artysty” prezentował wielokrotnie w Polsce (m. in. w Toruniu, Czarnkowie, Muszynie, Barlinku, Śliwicach, Cekcynie). Spektakl „Love is blue” ze standardami jazzowymi i soulowymi został zaprezentowany w kwietniu 2017 r. Czarnkowie, we wrześniu 2017 r. w Toruniu (kawiarnia „Wejściówka” w Teatrze Wilama Horzycy). Miał wieczory autorskie (poezji i muzyki) m.in. w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Barlinku, Darłowie, Tucholi, Białymstoku, Szklarskiej Porębie, Ciechanowcu, Sopocie, Opolu, Muszynie, Lnianie, Bysławiu, Golem <Albania>). Współpracuje z poetką, artystką estradową i pieśniarką rosyjską (obecnie mieszka w Mińsku) – Olgą Zalesską. Wspólnie z Olgą Zalesską wydał w 2018 roku dwujęzyczny, polsko-rosyjski tom poezji „Lustro”. W przygotowaniu do druku jest tom tłumaczeń „Chamber music” Jamesa Joyce’a.

 


O autorze

Zastępca przewodniczącej Rady Osiedla Czyżkówko w Bydgoszczy



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda