Informator

Opublikowano 24 września 2016 | Autor: Zespół eCzyżkówko

0

Na Czyżkówku boją się o swoje zdrowie

Lokatorzy bloku przy ul. Wyrzyskiej boją się, że działalność usytuowanego w ich okolicy przedsiębiorstwa może wpłynąć na stan ich zdrowia. Dyrekcja firmy uspokaja, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

Mieszkańcy Czyżkówka zauważyli, że od kilku miesięcy w powietrzu wyczuć można zapach substancji podobnej do farby. – Po naszych obserwacjach doszliśmy do wniosku, że wydobywa się on z pobliskiego zakładu produkującego kontenery – relacjonuje pan Krzysztof. – Nie wiemy, czy te substancje są szkodliwe dla naszego zdrowia i boimy się, że za kilka lat mogą spowodować jakieś choroby.

Mieszkańcy interweniowali już w tej sprawie w Bydgoskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta. – Firma kilkukrotnie w ostatnich miesiącach była kontrolowana przez pracowników odpowiedniego wydziału – tłumaczy Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej ratusza. – Na nasz wniosek swoją kontrolę przeprowadził też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W jej trakcie inspektorzy ustalili, że obiekt w obecnym stanie technicznym nie stwarza zagrożenia. Kolejną pracownicy naszego urzędu przeprowadzą w najbliższym czasie pod kątem przestrzegania wymogów ochrony środowiska.

Na tym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który uchwalony został w 2009 roku. Wynika z niego, że wspomniane przedsiębiorstwo zlokalizowane jest na terenie zabudowy produkcyjnej, składów i magazynów. Posiada również wszelkie wymagane pozwolenia.

Przedsiębiorstwo Pol-Osteg działa przy ul. Filtrowej od niemal 30 lat. Wcześniej, w miejscu, w którym znajdują się bloki, rósł las. Dopiero kilka lat temu deweloper wykupił działkę i wybudował tam budynki wielorodzinne.

Do tej pory właściciele firmy otrzymywali skargi od mieszkańców dotyczące jedynie hałasu. Jak mówi nam jedna z pracownic zakładu, dyrekcja opracowała specjalny program jego ograniczania. – W grudniu 2014 roku dla instalacji zlokalizowanej przy ul. Filtrowej została wykonana analiza uciążliwości dla środowiska w zakresie emisji pyłów i gazów, która stanowiła załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na ich wprowadzanie do atmosfery – wyjaśnia Łukasz Górniak, dyrektor zakładu. – Przeprowadzona ocena wykazała, że wielkości emitowanych substancji i sposób ich wprowadzania nie powodują przekroczeń dopuszczalnych wartości ich stężeń w powietrzu poza terenem zakładu. W związku z powyższym, działalność firmy nie ma negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie okolicznych mieszkańców.

Źródło: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/a/na-czyzkowku-boja-sie-o-swoje-zdrowie,10602054/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda