Nowa kładka dla spacerujących i rowerzystów nad Brdą połączy Czyżkówko i Jachcice w Bydgoszczy. To część inwestycji Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Dziś (10 października) podpisana została umowa na wykonanie projektu i budowę estakady ciepłowniczej z kładką pieszo-rowerową, która połączy Czyżkówko i Jachcie na wysokości ul. Jednostronnej i Świekatowskiej. Inwestycją zajmie się konsorcjum firm Gotowski i Kormost. Do końca czerwca przyszłego roku ma powstać projekt. Wstępnie założono, że przeprawa będzie konstrukcją łukową z żelbetowym pomostem. Prace budowlane planowane są na przełomie 2019 i 2020 r.– Estakada będzie miała ok. 67 m długości i ponad 8 m szerokości. Jednocześnie dobudowane zostaną ciągi pieszo-rowerowe zapewniające dojście zarówno od strony Czyżkówka, jak i Jachcic – mówi Tomasz Lewandowski z Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, odpowiedzialnego za inwestycję.

Na samej kładce powstanie droga rowerowa o szerokości 2,75 m oraz chodnik o szerokości 2 m. – Wszystko będzie wykonane zgodnie z obowiązującymi wymogami. Kwestie te uzgodniliśmy z miejskim zespołem ds. polityki rowerowej – zapewnia KPEC.

Nawierzchnie chodników zaprojektowano z żywic syntetycznych o grubości 6 mm, odpornych na ścieranie i stanowiących jednocześnie izolację górnych powierzchni betonu pomostu oraz konstrukcji stalowej chodników pod ciepłociąg.

Estakada jest bowiem częścią większego projektu KPEC-u. Głównym celem inwestycji jest budowa sieci ciepłowniczej łączącej miejski system z siecią ciepłowni Osowa Góra. – Chodzi o 8 km sieci, której budowę łączymy z rozbudową ul. Grunwaldzkiej – wyjaśnia Lewandowski.

– Pracując nad koncepcją samej estakady pomyśleliśmy po prostu nad rozwiązaniem, które mogłoby przynieść korzyści okolicznym mieszkańcom i odpoczywającym w tym rejonie bydgoszczanom. To dobre miejsce dla spacerów i wycieczek rowerowych. Stąd idea, by zbudować nad wodą pieszo-rowerową przeprawę – tłumaczy KPEC.

Z takiego rozwiązania zadowolony jest też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszę się, że inwestycję KPEC-u udało się połączyć również z budową infrastruktury dla pieszych i rowerzystów – mówi. – Dzięki tej inwestycji jeszcze więcej bydgoszczan będzie mogło korzystać z czystego, ekologicznego ogrzewania i jednocześnie budujemy bardzo oczekiwane połączenie pomiędzy Czyżkówkiem i Osową Górą.

Źródło: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,24027825,nowa-estakada-cieplownicza-nad-brda-takze-dla-pieszych-i-cyklistow.html