Informator

Opublikowano 2 kwietnia 2016 | Autor: Zespół eCzyżkówko

0

Ciekawostki Czyżkówka – list Pana Ireneusza

Mili mieszkańcy, jakiś czas temu otrzymaliśmy od Pana Ireneusza list opisujący ciekawostki historyczne Czyżkówka. Pragniemy się nim podzielić. Staraliśmy się skontaktować z Panem Ireneuszem w celu pozyskanie więcej informacji na temat naszego osiedla jednak bez skutecznie. Serdecznie dziękujemy Panu Ireneuszowi i mamy nadzieje, że się jednak uda z Panem nawiązać kontakt, może dzięki tej publikacji.

Fragment listu:

“O czasów dzisiejszych przetrwało dużo śladów dawnej przeszłości dzisiejszego Czyżkówka. Zwłaszcza jego mieszkańców. Są to najczęściej ślady niemieckie. W niektórych domach zbudowanych w okresie międzywojennym są schowki skrytki które mieszkańcy niemieccy zbudowali. W jednym domu są aż 3 skrytki. Pod szopami i chlewikami są betonowe schrony.  Z „lejmy” tj. staw przy ulicy Chojnickiej wyciągnęliśmy z bratem sanki z hamulcami , Ewenement ,- sprawdzałem takie były kiedyś na początku tamtego wieku. Sam będąc małym chłopakiem „Knapem” chodziłem do lasu pod Osową Górę i były w lesie jeszcze duże wybetonowane niecki z płyt betonowych. Potem je rozebrano i zbudowano z nich ulicę Glinki. A to były stanowiska wyrzutni V1. Naprawdę wielki zabytek ale zniszczony. Rodzice i Dziadkowie opowiadali o startach rakiet i o strasznym wybuchu już po wyzwoleniu. Wybuch był tak potężny, że nasz dom się przechylił i popękał. Do teraz jest lekko przechylony. I wtedy to nie było Czyżkówko lecz Jugedorf. I tak wszyscy mówili. Ja tez już jestem stary i pamiętam że ludzie mówili Jugedorf i na religie chodziłem na ulice Koronowską koło” flisku”. Nad flisek to latem chodziliśmy się kąpać. Teraz to jest już tam ściek., Na Koronowskiej w kościele niemieckim były salki katechetyczne gdzie teraz jest chyba przedszkole. To pamiętam. Był tam chór z chorągwiami, ołtarza już nie było. Najbardziej mi żal pałacyku przy ulicy Grunwaldzkiej koło lodówek. Ten który to rozebrał powinien odpowiadać przed sądem Za zniszczenie najstarszego zabytku (albo jednego z najstarszych udokumentowanych) zabytków Czyżkówka. Pałacyk był przepiękny. Pamiętam po jego odnowieniu wszyscy się zachwycali jaki on jest piękny. Potem niszczał okna zamurowali a przestępca go zburzył i jak normalnie, jak zawsze nie poniósł żadnej odpowiedzialności Prawo jest dla ludzi bogatych, Tylko że po wiekach będą mównic o naszym pokoleniu – jacy to byli barbarzyńscy w tym wieku. Nic po nas nie zostanie bo tylko kasa się liczy. Prawo zawsze staje po stronie tych co maja pieniądze. Tylko nas historia osądzi ale co z tego pałacyku i tak będzie. Jak i wielu zabytków które zniszczyła chciwość.

Chyba jeden ze starszych mieszkańców Czyżkówka.”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top ↑
  • Reklamy

    reklama_290x60_weterynarz_01.jpg
  • Kontakt24

    Jeżeli zauważyłeś coś z czym chciałbyś podzielić się z czytelnikami i dotyczy to osiedla Czyżkówko lub mieszkańców, prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@eczyzkowko.pl.

  • Film

  • Pogoda